نشست علمی تخصصی "جنبش جلیقه زردها: خاستگاه‌ها و خواسته‌ها"

تاریخ برگزاری: 1398/03/04
کارگروه: اروپا
کد خبر: 1398030469029
تاریخ خبر: 1398/03/04
ارسال کننده: مدیر سایت
دسته بندی: گزارش
آخرین اخبار
نشست علمی تخصصی«گروه مطالعات منطقه‌ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران» با همکاری «انجمن علمی ایرانی مطالعات منطقه‌ای» با عنوان « جنبش جلیقه زردها: خاستگاه‎‎ها و خواسته‎ها » در تاریخ 29 اردیبهشت 1398 در سالن مطالعات عالی بین‎المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

نشست علمی تخصصی«گروه مطالعات منطقه‌ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران» با همکاری «انجمن علمی ایرانی مطالعات منطقه‌ای» با عنوان « جنبش جلیقه زردها: خاستگاه‎‎ها و خواسته‎ها » با سخنرانی آقای دکتر علی صباغیان  و خانم دکتر رکسانا نیکنامی اعضای هیات علمی گروه مطالعات منطقه‎ای دانشگاه تهران در تاریخ 29 اردیبهشت 1398 در سالن مطالعات عالی بین‎المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. جناب آقای دکتر صباغیان در ابتدای این نشست سوال‎هایی در مورد دلایل، اهداف و ریشه‎های این جنبش طرح کردند. ایشان با تاکید بر اینکه «جاری بودن این پدیده تحلیل آن را در شرایط فعلی دشوار می‎کند»، به بررسی بسترهای جنبش پس از شکل‎گیری جمهوری پنجم پرداخته و وجه قالب دولت‎های حاکم بر فرانسه را از سال ۱۹۶۸ تا امروز بررسی کردند. از نظر ایشان «این جنبش نشانگر سه شکاف اصلی در فرانسه بوده است: شکاف میان شهر و روستا، شکاف میان چپ و راست و شکاف میان دولت و بازار». 
سپس، نشست با سخنرانی دکتر رکسانا نیکنامی، دیگر عضو گروه مطالعات منطقه‎ای، ادامه یافت. ایشان به بحث در مورد «دلایل شکل‎گیری بحران بر اثر نظریه (عصب‎شناسی اجتماعی جنبش‎ها)» پرداختند و با تاکید بر دو عنصر «خودانگیختگی توده‎ها و نظریه هوش هیجانی» روند تبدیل کنش هیجان به کنش اجتماعی در این جنبش را بررسی کردند. در ادامه نشست واکنش دولت امانوئل ماکرون به این جنبش در قالب طرح (مناظره ملی بزرگ) طرح شد. سپس هر دو سخنران بر اهمیت انتخابات آتی پارلمان اروپا – به عنوان رخدادی که بر اساس آن می‌توان دستاوردهای جنبش را ارزیابی کرد- تاکید کردند. این نشست با طرح پرسش‎های دانشجویان و پاسخ سخنرانان به پایان رسید.

 

تلگرام